Uprava nikšićke Željezare predložila je socijalni program prema kojem bi svih 1.385 zaposlenih prvo proglasila tehnološkim viškom, a zatim, u zavisnosti od potreba fabrike, ponovo zaposlila do 750 radnika. U predlogu socijalnog programa navodi se da bi svim zaposlenim bile obezbijeđene otpremnine najmanje 15 hiljada eura, od kojih bi polovina bila odmah isplaćena, a ostatak nakon 12 mjeseci. Predviđeno je da bi otpremnine bile umanjene za ukupnu vrijednost kredita, koji bi preuzela Željezara. Prema podacima uprave, od 1.385 zaposlenih samo 121 nema dugovanja prema bankama. Željezara bi preuzela kreditne obaveze svojih radnika u ukupnom iznosu od oko osam miliona eura, dok će ukupna isplata keš iznosa radnicima za otpremnine iznositi 14,2 miliona eura.
Uprava nikšićke Željezare predložila je socijalni program prema kojem bi svih 1.385 zaposlenih prvo proglasila tehnološkim viškom, a zatim, u zavisnosti od potreba fabrike, ponovo zaposlila do 750 radnika, saznaje agencija Mina-business.
U predlogu socijalnog programa navodi se da bi svim zaposlenim bile obezbijeđene otpremnine najmanje 15 hiljada eura, od kojih bi polovina bila odmah isplaćena, a ostatak nakon 12 mjeseci.
Predviđeno je da bi otpremnine bile umanjene za ukupnu vrijednost kredita, koji bi preuzela Željezara.
Prema podacima uprave, od 1.385 zaposlenih samo 121 nema dugovanja prema bankama, navodi se u predlogu u koji je agenciji Mina-business imala uvid. „Željezara bi preuzela kreditne obaveze svojih radnika u ukupnom iznosu od oko osam miliona eura, dok će ukupna isplata keš iznosa radnicima za otpremnine iznositi 14,2 miliona eura", precizirano je u Predlogu socijalnog programa.
Uprava Željezare navela je da je ukupan socijalni program vrijedan 23 miliona eura, što je maksimum koji ta fabrika može da izdrži, a svako odlaganje njegove realizacije, kako ocjenjuju, negativno bi se odrazilo i smanjilo njene finansijske resurse. „Ugovor o privatizaciji morao bi se poništiti, kako bi se mogle sprovesti predložene promjene i Željezara se mogla takmičiti na međunarodnom tržištu", dodaje se u Predlogu.
Uprava je objasnila da bi kod ponovnog zapošljavanja radnici imali posebne, individualne ugovore, a da bi zarade odslikavale učinak radnika, njihovog pogona i fabrike.
Minimalna cijena rada iznosila bi 125 eura po radniku, a dio zarade koji se odnosi na radni učinak bio bi osmišljen da plata po novom sistemu prevazilazi trenutnu.
Željezara se obavezuje da zaposli oko 150 mladih iz Nikšića, kao i da će sa akcionarima tokom naredne godine uplati 800 hiljada EUR u stambeni fond i sredstva za prekvalifikaciju bivših zaposlenih.
Predloženi socijalni program za sindikat Željezare je neprihvatljiv, posebno što uprava predviđa da svi zaposleni ostaju bez radnog odnosa.
Predsjednik sindikata Željezare Janko Vučinić kazao je agenciji Mina-business da će sindikat ponuditi upravi svoj predlog socijalnog programa, prema kojem bi radnici na dobrovoljnoj osnovi, uz odgovarajuće otpremnine i dodatna sredstva za rješavanje stambenih pitanja, napustili fabriku. „Ponuđeni program smo odbili, jer ne može biti nikakvog razgovora o predlogu da svim zaposlenim prestaje radni odnos, ukoliko uprava bude na tome insistirala. Neprihvatljiva je i visina otpremnina, koje su po nama nedovoljne, kao i predlog da svi dobiju isti iznos", kazao je Vučinić.
On nije želio da precizira niti potvrdi detalje socijalnog programa koji im je predložila uprava.